Контроль за виконанням галузевих та регіональних угод

В рамках соціального діалогу та партнерства Профспілкою проводиться робота щодо контролю за виконанням галузевих та регіональних угод.

Так, за звітний період було проведено 12 засідань спільних робочих комісій Сторін Галузевих угод з підбиття підсумків виконання їх положень, а саме:

  • Галузевої угоди між Міністерством соціальної політики України  – березень 2017 р., травень 2018 р., червень 2019 р.;
  • Галузевої угоди між Державною архівною службою України – червень 2016 р, лютий 2018 р., лютий 2020 р.;
  • Галузевої угоди між Державною казначейською службою України – січень 2018 року;
  • Галузевої угоди між Департаментом поліції охорони України – грудень 2016 р., квітень 2018 р.;
  • Галузевої угоди між Державною прикордонною службою України вересень 2016 р., серпень 2019р.;
  • Галузевої угоди між Державною службою України з надзвичайних ситуацій –  березень 2017 року. 

На всіх засіданнях робочих груп слухалися інформації представників Сторін про підсумки виконання положень Галузевих угод, ухвалювалися спільні рішення щодо їх оцінок та подальші дії Сторін.

Галузеві угоди з:Кількість положеньВиконано та виконуєтьсяВиконується частковоНе виконується
Міністерством соціальної політики України 10688 (83,0%)15 (14,3%)3 (2,7%)
Державною архівною службою України8982 (92,1%)6 (6,8%)1 (1,1%)
Державною казначейською службою України8581 (95,4%)3 (3,5%)1 (1,1%)
Департаментом поліції охорони України 7875 (96,2)3 (3,8%) 
Державною прикордонною службою України 122118 (96,7%)3 (2,5%)1 (0,8%)
Державною службою України з надзвичайних ситуацій162138 (85,2%)23 (14,2%)1 (0,6%)

Причиною невиконання (часткового виконання) окремих положень галузевих угод є недостатнє бюджетне фінансуванням організацій, установ, зокрема в частині:

  • перерахування на рахунок профспілкового комітету коштів у розмірі не менше 0,3% від фонду оплати праці на культурно-масову, спортивну і оздоровчу роботу;
  • здійснення  видатків на охорону праці;
  • надання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань;
  • проведення атестації робочих місць стосовно умов праці;
  • проведення паспортизації санітарно-гігієнічного стану, виробничих ділянок, робочих приміщень;
  • забезпечення працівників та членів їх сімей путівками для лікування і оздоровлення тощо.

Щодо положень галузевої угоди, які не виконуються, або виконуються частково, то з метою виконання цих зобов’язань Сторонами, на засіданні робочої групи, за установленою практикою, приймається спільне рішення стосовно подальшої роботи.

Результати підбиття підсумків виконання норм галузевих угод розглядаються на засіданнях колегій ЦОВВ в ході їх звітування роботи за рік. За результатами розгляду приймаються рішення щодо подальшої роботи.

Крім того, аналіз, здійснений у ході підготовки звіту свідчить, що за період 2015 – 2019 років спостерігались негативні тенденції щодо стану соціально-трудових відносин та підвищення рівня активності працівників підприємств, установ та організацій окремих органів влади у відстоюванні своїх прав.

Наприклад, починаючи з 2015 року, до Профспілки стали надходити скарги первинних організацій Профспілки Державної служби з надзвичайних ситуацій. Так, члени профспілкової організації атестованих пожежних-рятувальників ГУ ДСНС України у Харківській області звернулися зі скаргою щодо здійснення адміністративного тиску та перешкоджання діяльності первинної профспілкової організації, тиску на членів профспілкової організації. Ця ж скарга була направлена до Адміністрації Президента України, Уповноваженого ВРУ з прав людини, Кабінету Міністрів України, Генеральної прокуратури.

За дорученням членів первинної профспілкової організації працівників ГПРЧ АРЗ СП у ДСНС України в Івано-Франківській області (44 члени профспілки), звернувся голова первинної профспілкової організації щодо невиконання положень Галузевої угоди між Державною службою України з надзвичайних ситуацій та профспілками працівників державних установ України та трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України на 2017-2020 роки, зокрема утримання та безготівкове перерахування профспілкових внесків, ігнорування роботодавцем укладання колективного договору на новий термін.

 Голова профкому первинної профспілкової організації Чернігівського міського відділу управління ДСНС України у Чернігівській області (109 членів профспілки), звернувся до Профспілки щодо адміністративного та психологічного тиску на профспілковий актив. 

Так, в порушення Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»,було звільнено  адміністрацією без згоди виборного органу Профспілки голову первинної профспілкової організації Чернігівського міського відділу управління ДСНС України у Чернігівській області.

Тому, не вдалося уникнути судових позовів членів профспілки з питань захисту своїх трудових прав.  Тривалий час продовжувався тиск на активістів профспілкової організації Чернігівського міського відділу Управління ДСНС Україні в Чернігівській області. Дії керівництва управління неодноразово  оскаржувалися в судах різних інстанцій. Представники Профспілки, як третя сторона, представляють інтереси у судових засіданнях членів профспілки. Прийняті судові рішення на користь працівників щодо поновлення на службі, але адміністрація категорично ігнорує їх і апелює до інших судових інстанцій вищого рівня, змінюючи позовні вимоги.

Профспілка і надалі буде відстоювати права спілчан у судових інстанціях усіх рівнів.

Бажаєте отримувати профспілкові новини першими?

    * надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць