За скільки треба повідомляти працівника про зменшення з/п під час війни? Чи застосовується ст. 103 КЗпП у період військового стану?

Відповідно до ст. 3 Закону №2136 на період дії воєнного стану норми ч. 3 ст. 32 КЗпП про двомісячний строк попередження працівника про зміну істотних умов праці не застосовуються.

Відповідно до ч. 3 ст. 32 КЗпП у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою.

Про зміну істотних умов праці працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

Зміною істотних умов праці є зміна:

– систем та розмірів оплати праці,
– пільг,
– режиму роботи, встановлення або – скасування неповного робочого часу,
– суміщення професій,
– зміну розрядів і найменування посад.

Відповідно до ст. 103 КЗпП про нові або роботодавець повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.

Ч. 3. ст. 32 КЗпП є ширшою ніж ст. 103 КЗпП. При цьому, ст. 103 КЗпП є спеціальною для зміни умов ОПЛАТИ праці (зменшення розміру та порядку виплати з/п, премій).

Про ст. 103 КЗпП забули вказати в Законі №2136, про що говорить Законопроект №7251, до якого внесено зміни до ст. 3 Закону №2136:

– додали: у період дії воєнного стану норми частини третьої статті 32, статті 103 Кодексу законів про працю України та інших законів України щодо повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та умов оплати праці не застосовуються.

Тобто, розділили істотні умови праці (ч. 3 ст. 32 КЗпП) та умови оплати праці (ст. 103 КЗпП).

Отже, до моменту вступу Законопроекту №7152 в дію, я б не рекомендувала роботодавцям змінювати умови оплати праці в гіршу сторону без 2-х місячного попередження.

Адже в суді може бути два різні варіанти розвитку цієї ситуації у разі оскарження працівником:

👉 суд обере позицію, що ч. 3 ст. 32 КЗпП є ширшою, в неї входить умови про зміну оплати праці, а під час військового стану дія Закону №2136 має перевагу над КЗпП та іншими нормами законодавства про працю.

👉суд підтримає працівника, оскільки в Законі №2136 прямо не зазначено, що ст. 103 КЗпП не застосовується у період військового стану, що підтверджується прийнятим пізніше Законопроектом №7251, який розділив ці дві статті.

Джерело:https://www.facebook.com/groups/trudovoe.pravo.zakon

Бажаєте отримувати профспілкові новини першими?

    * надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць