Від досліджень темної матерії до масового тестування мозкових імплантів у Китаї. Які наукові й технологічні відкриття чекають на людство у 2025 році?
2025 рік обіцяє принести нові прориви в технологіях, які змінять життя людей у різних сферах: від штучного інтелекту (ШІ) до космосу і транспорту.
Уже традиційно для останніх кількох років ШІ залишатиметься однією з головних тем. У 2025 році його можливості значно розширяться, адже нові ШІ-агенти не лише оброблятимуть запити користувачів, а й зможуть автономно вирішувати складні завдання, планувати подорожі і навіть ухвалювати важливі рішення.
Не менші перспективи відкриваються в дослідженні космосу. Новітні обсерваторії, оснащені найпотужнішими телескопами та камерами, готуються вивчати темну матерію та загадкову темну енергію, створюючи докладні карти Всесвіту. Нові космічні місії не лише розширять знання про космос, а й, можливо, дадуть відповіді на фундаментальні питання про походження та еволюцію галактик.
Ще одним ключовим напрямком розвитку стане безпілотний транспорт. Безпілотні автомобілі – уже не наукова фантастика, а реальність, що змінює уявлення про міську мобільність. Компанії у світі активно працюють над впровадженням роботаксі. У 2025 році роботаксі стануть реальністю в багатьох містах світу.
Цьогоріч може змінитися й уявлення про YouTube: мова відео не буде перепоною.
ЕП обрала сім технологій та подій, на які варто звернути увагу у 2025 році.
У 2025 році очікується новий прорив у розвитку штучного інтелекту завдяки появі так званих ШІ-агентів – автономних цифрових помічників, здатних виконувати складні завдання без участі користувача.
На відміну від звичайних чат-ботів, такі агенти можуть ухвалювати рішення та ініціювати дії. ШІ-агент зможе спланувати відпустку з урахуванням побажань людини: від пошуку квитків до бронювання готелів. ШІ-агенти можуть переосмислити те, що раніше закладалося в асистенти на зразок Siri від Apple.
Уже зараз ШІ-агенти застосовуються у сфері обслуговування клієнтів. Salesforce, розробник однойменної хмарної CRM-платформи, уклала понад 200 угод з компаніями з впровадження агентів для автоматизації взаємодії з клієнтами. А страхова компанія Nsure запустила власного ШІ-агента, який обробляє 60% запитів клієнтів і постійно вдосконалюється завдяки навчанню на нових даних.
Попри певний скептицизм щодо цього тренду, ШІ-агенти здатні радикально змінити підхід до роботи. Вони можуть не лише виконувати повторювані завдання, а й допомагати в дослідженні, плануванні та управлінні проєктами. Це може зробити їх незамінними “віртуальними колегами” в бізнесі.
Очікується, що впровадження ШІ-агентів стане однією з тенденцій 2025 року, сприяючи автоматизації бізнес-процесів та відкриваючи нові можливості для компаній та користувачів. Вони можуть змінити спосіб взаємодії людей з технологіями, значно підвищивши ефективність роботи в багатьох сферах.
Обсерваторія Віри Рубін у Чилі готується стати однією з найсучасніших лабораторій для дослідження Всесвіту. У 2025 році вона почне масштабний проєкт Legacy Survey of Space and Time (LSST), мета якого – створення детальної карти космосу та вивчення загадкових явищ: темної матерії і темної енергії.
Гендиректор OpenAI Сем Альтман називає ШІ-агентів наступним проривом у сфері ШІ. Компанія працює над власним проєктом з кодовою назвою Operator.
Водночас Microsoft, Nvidia та Google активно інтегрують ШІ-агенти із своїми продуктами та сервісами. Microsoft планує додати їх до офісних програм для автоматизації рутинних завдань і підвищення продуктивності користувачів.
Обсерваторія оснащена найбільшою у світі цифровою камерою з роздільною здатністю 3 200 мегапікселів. Разом з 8,4-метровим (діаметр основного дзеркала) телескопом вона скануватиме небо південної півкулі Землі, робитиме мільйони знімків і генеруватиме величезну кількість даних. За десять років обсерваторія збере 15 петабайтів інформації, яку вчені використовуватимуть для аналізу мільярдів космічних об’єктів.
Одне з ключових завдань – розкрити таємниці темної матерії і темної енергії. На них, за підрахунками вчених, припадають 95% маси Всесвіту, проте вони залишаються майже невидимими. Також проєкт дасть змогу краще зрозуміти, як змінюється космос з часом, і створити своєрідний “відеозапис” його розвитку.
Проєктом керує Асоціація університетів для досліджень в астрономії (AURA), а фінансують його урядові агентства США та міжнародні партнери.
Обсерваторія розташована на вершині гори Серро-Пачон у пустелі Атакама – найсухішому місці на Землі. Чисте й сухе небо забезпечить ідеальні умови для астрономічних спостережень. Наукова спільнота з усього світу очікує на відкриття, які значно розширять розуміння космосу людством.
Наприкінці 2024 року YouTube оголосив, що функція автоматичного дубляжу відео на основі ШІ стала доступною для сотень тисяч каналів. Нова технологія дозволяє автоматично створювати перекладені аудіодоріжки для відео, розширюючи їхню доступність для іншомовної аудиторії.
* надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць