Цього 8 травня ми згадуємо поворотний момент в історії людства: трудящі були в авангарді перемоги над фашизмом у 1945 році, пише Генеральний секретар МКП Люк Тріангл.
Те, що сталося потім, було не менш важливим. Працівники та їхні профспілки сформували новий світовий порядок, заснований на демократії, правах людини і профспілок та справедливості.
Але зараз, у 2025 році, ми знову покликані захищати демократію від екзистенціальної загрози. Цього разу вона походить від низки пов’язаних міжнародними мережами ультраправих мільярдерів і політиків, які прагнуть захопити контроль над глобальними справами, незважаючи на ціну для суспільства в цілому.
Переворот мільярдерів
У Міжнародній конфедерації профспілок (МКП), що представляє 200 мільйонів працівників у 169 країнах і територіях, ми чітко бачимо небезпеку. Альянс технологічних еліт, корпоративних гігантів і ультраправих політичних сил просуває те, що можна охарактеризувати лише як переворот мільярдерів проти демократії. Ці надзвичайно багаті люди переслідують спільну мету – скористатися економічним відчаєм, викликаним десятиліттями політики жорсткої економії, демонтувати важко завойовані права і атакувати демократичні інститути, які були ретельно побудовані для служіння загальному благу.
Їхня мета зрозуміла: відібрати владу у народу і назавжди закріпити її в руках глобальної олігархії. Вони діють через політичне захоплення, корпоративне лобіювання та дезінформаційні кампанії, розриваючи суспільний договір, на якому стоїть демократія. Якщо їм це вдасться, наслідки для працівників, громад і планети будуть катастрофічними.
МКП б’є на сполох у відкритому листі до глав держав, урядів та міжнародних інституцій. Наше послання просте: час напівзаходів закінчився. Ми повинні зупинити переворот мільярдерів і повернути демократію через новий соціальний договір, написаний для трудящих, трудящими людьми.
Рішення
Новий суспільний договір – це не мрія, а необхідність. Це також рамки, демократично прийняті профспілками всього світу в 2022 році. Зараз, у 2025 році, ми звертаємо увагу на десять його конкретних вимог. Ці десять сфер політики є тими, які переворот мільярдерів швидко підриває, а отже, які потребують негайного вирішення:
Загальне справедливе оподаткування. Десятиліттями уряди дозволяли найбагатшим людям і корпораціям уникати сплати своєї справедливої частки. Настав час для справедливого оподаткування багатства і капіталу, закриття лазівок у корпоративному оподаткуванні та обов’язкової Рамкової конвенції ООН про податки, яка забезпечить сплату податків транснаціональними корпораціями там, де вони отримують свої прибутки.
Регулювання для корпорацій, а не для індивідуальних життів. Дерегуляція передала владу необраним корпоративним суб’єктам, позбавивши прав робітників, жінок, мігрантів та меншин. Обов’язкова комплексна перевірка, зобов’язуючі інструменти щодо ланцюгів постачання та більш жорстке регулювання корпоративного лобіювання є необхідними для відновлення балансу.
Державна, якісна освіта для всіх дітей. Освіта – це право, а не товар. Уряди повинні відмовитися від політики жорсткої економії, інвестувати в державну освіту та забезпечити справедливі умови як для вчителів, так і для учнів.
Державні послуги для людей, а не для отримання прибутку. Приватизація підірвала основні послуги, поглиблюючи нерівність. Приватизація має бути припинена і замінена масштабними реінвестиціями в суспільну інфраструктуру для відновлення довіри та процвітання.
Охорона здоров’я, пенсійне забезпечення та соціальний захист. Це право людини, але мільярди людей не мають навіть базового соціального захисту. Уряди повинні збільшити фінансування, відновити пільги і підтримати працівників охорони здоров’я та догляду за хворими, забезпечивши їм справедливу заробітну плату та гідні умови праці.
Прожитковий мінімум і демократія на робочому місці для всіх. Стагнація заробітної плати та стрімке зростання корпоративних прибутків поглибили бідність та несправедливість. Настав час урядам гарантувати прожитковий мінімум, посилити колективні переговори та захистити права профспілок.
Кліматичні дії зі справедливим переходом. Працівники стикаються з жахом кліматичного хаосу, в той час як еліти планують уникнути його наслідків. Нам потрібні обов’язкові кліматичні плани, які включають зобов’язання щодо якісних робочих місць, сильні трудові права та безпосередню участь профспілок.
Свобода і рівність для всіх. Ультраправі сили, які підтримуються мільярдерами, розпалюють негативну реакцію проти жінок, мігрантів, ЛГБТКІ+ та маргіналізованих спільнот. Уряди повинні повністю виконувати міжнародні зобов’язання, такі як Конвенція МОП № 190, забезпечувати захист і фінансувати інклюзивну політику.
Мир, а не війна. Мілітаризм відволікає ресурси від справжніх потреб людей. Мирне майбутнє вимагає роззброєння для фінансування реінвестицій у соціальні послуги та партнерства з профспілками для відновлення демократичних суспільств.
Міграція та правосуддя. Корпорації вільно перетинають кордони з метою максимізації прибутку, тоді як мігранти стикаються з насильством, затриманнями та криміналізацією. Мігранти – це працівники, а не злочинці. Безпечні, легальні шляхи міграції, рівне ставлення та право на організацію є основними стовпами демократичного суспільства.
Значна частина післявоєнної системи багатосторонніх відносин була зруйнована. Провідні політичні партії співпрацювали з порядком денним дерегуляції, неолібералізму та ігнорування, що призвело до розчарування та безправ’я широких верств населення і створило вакуум, який охоче заповнили як ультраправі екстремісти, так і мільярдери.
Але крах не є неминучим. Існує альтернатива. Разом ми можемо уявити і побудувати майбутнє, де влада ділиться, а не накопичується; де економіка служить людям, а не корпораціям; і де міжнародні інституції підзвітні тим, кому вони покликані служити.
Вшановуючи жертви тих, хто переміг фашизм, ми повинні проявити таку ж мужність і солідарність, щоб протистояти і перемогти переворот мільярдерів, а також викувати демократичне оновлення. Трудящі всього світу вживають невідкладних заходів. Уряди та інституції повинні зробити те ж саме – поки не стало надто пізно.
Джерело: https://www.ituc-csi.org/The-greatest-threat-to-democracy-in-80-years
8 травня 2025 ITUC
* надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць