Центр профспілкових знань «Basis» та його регіональні представництва

Інституційною базою для навчання у Профспілці є Центр профспілкових знань «Basis» (м. Київ), який було відкрито 20 травня 2019 року. Діяльність Центру зорієнтована на підвищення кваліфікації тренерів, а також навчання і підвищення кваліфікації голів регіональних, територіальних організацій Профспілки, працівників апаратів регіональних організацій Профспілки, членів ЦК Профспілки та в основу якої покладена шведська методика викладання.

Основними завданнями діяльності Центру визначено:

  • здійснення навчання профспілкового активу;
  • координування системи навчання у Профспілці;
  • вивчення і поширення кращого досвіду з питань профспілкового навчання;
  • посилення мотивації профспілкового членства;
  • рекрутинг.

Навчальна зала Центру розрахована на 30-35 осіб. У 2019 році Профспілка провела значну роботу над оснащенням Центру профспілкових знань «Basis» всіма необхідними матеріально-технічними засобами для проведення конференцій, круглих столів, інших заходів. Забезпечено можливості здійснення перекладу. Центр обладнано:

  • обладнано зручними ергономічними меблями;
  • швидкісним WI-fi;
  • системою клімат-контролю;
  • Full HD екраном 65 дюймів з можливістю DVD/TV/ відео зв’язку;
  • проектором та переносним екраном;
  • технічними можливостями для синхронного та послідовного перекладу;
  • ноутбуками та комп’ютерною технікою;
  • фліпчартом та канцелярським приладдям.

Сучасне оснащення Центру надало можливість значно підвищити якість проведення заходів, а саме проводити активності з використанням відкритого простору для комунікацій та обговорення, використовувати синхронний переклад, працювати в малих групах.

З часу відкриття Центр став майданчиком для впровадження нових ідей у профспілковому навчанні, обміну досвідом та комунікацією між колегами. Так на базі Центру у 2018-2019 роках проводились семінари для профактивів Сумської та Черкаської обласних організацій профспілки, проводились прес-конференції, семінари та тренінги з гендерної рівності за програмами ООН, а також зустрічі молодіжної ради профспілки.

Протягом звітного періоду діяльність Центру була зорієнтована на підвищення кваліфікації тренерів, а також навчання і підвищення кваліфікації голів регіональних, територіальних організацій Профспілки, працівників апаратів регіональних організацій Профспілки, членів ЦК Профспілки. Організація навчання цієї категорії слухачів здійснювалась тренерами тренерської мережі Профспілки. На базі Західного, Східного, Південного та Північного регіональних представництв навчалися голови первинних профспілкових організацій та члени виборних органів, організацій Профспілки, активісти молодіжних рад за програмою «Базовий курс навчання профактиву».

Загальна кількість слухачів, що навчались на базі Центру профспілкових знань та його регіональних представництв за 2018-2019 роки, становить 738 учасників.

Наведені діаграми свідчать про збільшення охоплення навчанням профспілкового активу з запровадженням діяльності Центру профспілкових знань.

Протягом 2016-2020 років Профспілкою продовжена робота з розвитку тренерської мережі Профспілки та підвищення кваліфікації тренерів. Центр профспілкових знань став майданчиком для обміну досвідом між тренерами Профспілки. У 2016 році тренерська мережа вже включала 21 тренера, які проводили роботу з навчання профактиву не лише на рівні первинної, але і на рівні регіональних організації Профспілки. Падіння кількості тренерів відбулось у зв’язку з реформами органів влади, змінами місця роботи, нестачею часу, або особистими обставинами. Тож головним завданням впродовж 2016-2020 років стало створення активної та дієвої тренерської мережі Профспілки.

Завдяки проведеним семінарам та тренінгам, в тому числі за участю шведських колег, за 2018-2019 роки вдалось не лише збільшити кількість тренерів тренерської мережі профспілки, але і значно покращити їх викладацький рівень. Відповідно до побудованої системи профспілкового навчання у 2018-2020 змінилась роль тренерів, за якими було закріплено офіційний статус тренера Профспілки, та розширилась їх діяльність – вони викладають на базі регіональних представництв Центру профспілкових знань. У 2019 році до тренерської мережі профспілки було включено 6 нових тренерів – профспілкових активістів, які пройшли базовий курс навчання за звітний період і провели навчання у своїх колективах, на базі обласних організацій Профспілки, для членів молодіжних рад. Нових тренерів було відібрано за результатами їх активності та анкетування.

Таким чином до тренерської мережі профспілки долучилось 6 тренерів – учасників базових курсів навчання 2018-2019 року, а загальна чисельність тренерської мережі Профспілки, яка задіяна до викладання на базі Центру профспілкових знань та його регіональних представництв становить – 27 осіб. Найголовніше, що тренери не лише проводять активну роботу з навчання профактиву, а й з питань розробки методичного забезпечення та створення нових навчальних презентацій, в тому числі он-лайн навчання.

    Аналізуючи роботу тренерів, слід відмітити, особливу активність тренерів, які працюють на базі Південного регіонального представництва Центру профспілкових знань. Зокрема, розроблені семінари з комунікації та психології, соціального діалогу для проведення навчання в системі Zoom.

До тренерської мережі Західного регіонального представництва залучено професійного юриста, начальника юридичного відділу управління Державної аудиторської служби у Рівненській області, який розробив спеціальні семінари з дієвими механізмами профспілки з захисту прав працівників на робочому місці.

У 2018 році під час перемовин зі шведською стороною було досягнуто домовленостей про залучення молоді до навчання на базі Центру профспілкових знань та його регіональні представництва. Загалом із загальної кількості активістів, що пройшли базовий курс навчання профактиву, молодь становила 2018 – 7,5%, 2019 – 10,6%. Це дозволило не лише збільшити охоплення молоді профспілковим навчанням, але і посилити діяльність молодіжного крила профспілки. Так особливо активно працюють тренери з молодих профспілкових активістів Херсонської, Одеської, Вінницької, Волинської областей. Новообрані голови Молодіжних рад у Вінницькій, Рівненській, Одеській, Луганської, Житомирської, Тернопільській, Запорізькій, Івано-Франківській, Херсонській обласних організаціях є учасниками базових курсів навчання профактиву.

У зв’язку з пандемією COVID 19, виникла невідкладна необхідність запровадження нових технологій у навчальний процес, осучаснення навчання. Саме тому Профспілкою взято курс на створення новітньої форми навчання, де впроваджуватимуться цифрові навчальні технології – Діджітал-центру. Профспілкою проведено перемовини з представниками Профспілки державних службовців Швеції та Union to Union та досягнути домовленостей щодо підтримки у забезпеченні технічної складової діяльності цього центру електронного навчання, зокрема обладнання сучасними засобами для запису вебінарів та ведення онлайн трансляцій.

Так, 1 жовтня 2020 року в форматі ZOOM-конференції проведено перший онлайн-вебінар «Організація та проведення дистанційного навчання профспілкового активу» для тренерів тренерської мережі Профспілки працівників державних установ України, координаторів регіональних представництв Центру профспілкових знань, профактивістів Профспілки за участі Магнуса Рунстена, координатора міжнародних проектів Профспілки державних службовців Швеції Fackförbundet ST та Жанет де Стефано, керівниці департаменту навчання Профспілки державних службовців Швеції Fackförbundet ST. Шведські коллеги під час вебінару поділились досвідом з організації дистанційного навчання, проведення вебінарів, реалізації рекрутингу через цифровізацію профспілкової роботи в умовах пандемії COVID-19.В онлайн-вебінарі взяло участь 27 учасників.

Також в рамках діяльності Лабораторії соціального діалогу 16 жовтня 2020 року відбувся онлайн-семінар «Розвиток соціального діалогу в сфері діяльності Профспілки працівників державних установ України» в форматі ZOOM-конференції за участі Ольги Петроє, керівника Лабораторії соціального діалогу, директорки Інституту експертно-аналітичних та наукових досліджень, доктора наук з державного управління, доцента. Важливим аспектом практичної частини онлайн-семінару було попереднє окреслення учасниками організаційної структури Лабораторії соціального діалогу, яка включила в себе наступні експертні напрямки роботи: правовий, колективно-договірний, проєктний, рекрутинговий та навчально-методичний. Участь у заході взяло 32 учасники.

Відповідно результатом стало оснащення центру сучасною технікою для запису вебінарів, проведення онлайн трансляцій, конференцій. Почалась розробка тематики вебінарів та запис перших сесій онлайн навчання на сервісах Zoom. Планується повністю адаптувати програму базового курсу навчання профактиву до проведення навчання в онлайн режимі, а також створити банк даних вебінарів на різні тематики профспілкової роботи.

Бажаєте отримувати профспілкові новини першими?

    * надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць