Питання колективних дій завжди було і залишається актуальним для профспілок, адже у спільних діях відображається основний принцип профспілок: «В єдності – наша сила!».
Упродовж звітного періоду Профспілка брала участь у 26 акціях протесту та Всеукраїнському профспілковому віче організованих Федерацією профспілок України, які проходили у формі пікетування Офісу Президента України, Кабінету Міністрів і Верховної Ради України, Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, з вимогами щодо захисту конституційних трудових і соціально-економічних прав працівників і діяльності профспілок.
Під час пікетування виступали представники від всеукраїнських профспілок, зокрема і Голова Профспілки Юрій Піжук.
Так, наприклад, протестні, солідарні дії профспілок активізувалися після напрацювання урядом антинародного законопроекту «Про працю» № 2708, антипрофспілкового законопроекту № 2681 та інших законодавчих актів, які погіршують умови життя і праці трудящих та їхні соціальні гарантії.
З цього приводу 16 січня 2020 року, у Києві відбулося Профспілкове віче, на яке з’їхалися представники понад 60 тисяч первинних профспілкових організацій з усієї України, яких делегували мільйони членів професійних спілок. У заході брали участь представники всіх регіональних організацій Профспілки.
Представники трудових колективів підприємств, установ і організацій всіх сфер економіки країни донесли до суспільства та керівництва держави тривогу і обурення через проведення владою так званих економічних і соціальних реформ.
Спілчани вимагали від керівництва держави зупинити процеси законодавчого руйнування трудового законодавства і трудових прав, що намічено у законопроекті «Про працю» № 2708, законопроектах щодо змін у діяльності професійних спілок (№ 2681) та системи загальнообов’язкового державного соціального страхування (№ 2275).
Вимагали відкликати з Верховної Ради України проєкт Закону України «Про працю» і розпочати роботу над справедливою трудовою реформою спільно з профспілками і роботодавцями та у відповідності до Конституції України і міжнародних зобов’язань держави, а також за участю експертів Міжнародної організації праці.
Насамкінець роботи учасниками Всеукраїнського профспілкового Віче було прийнято резолюцію, яку відразу передали до Офісу Президента України В. Зеленського, Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України.
А 30 січня 2020 року в усіх регіонах України прокотилася акція «Хвиля гніву». Активну участь у ній брали регіональні організації Профспілки.
У трудових колективах, профспілкових організаціях, перед будинками місцевих органів державної влади відбулися публічні заходи, вуличні протестні дії. Їх метою було продемонструвати обурення законопроектом «Про працю», антипрофспілковим законопроектом
№ 2681 та іншими законодавчими актами, які погіршують умови життя та праці трудящих, соціальні гарантії працівників на оплату праці, соціальний захист, соціальне забезпечення.
Незважаючи на те, що законопроект №2681 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)» суперечить міжнародним зобов’язанням держави, Конституції України та чинному законодавству, положення законопроекту в його нинішньому вигляді істотно підірвуть свободу об’єднання в Україні, Комітетом ВРУ з питань з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів було погоджено скандальний законопроект та рекомендовано його до розгляду в сесійній залі парламенту.
Протестом на рішення Комітету була зареєстрована на сайті Верховної Ради України петиція про зупинення просування законопроекту №2681, яка в рекордний строк зібрала більше 25000 голосів. Крім того, були направлені численні листи Верховній Раді України щодо недопущення розгляду цього законопроекту та рішучий протест міжнародної профспілкової спільноти (Міжнародна конфедерація профспілок, Глобальний союз IndustriALL, Пан’європейська регіональна рада МКП, Європейська конфедерація профспілок, Вашингтонський офіс МКП, Міжнародна організація праці тощо).
26 лютого 2020 року, представники Профспілки разом з профспілками України пікетували Кабінет Міністрів України під гаслом: «За справедливу трудову реформу!».
Акція відбулась у рамках перебування у Києві місії Міжнародної Конфедерації профспілок, які проводили зустріч з Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
Через відсутність дій уряду на вимоги профспілок, 30 червня 2020 року біля Верховної Ради України та Офісу Президента України відбулася Всеукраїнська інформаційна акція профспілок із вимогами не допустити прийняття антипрофспілкового законопроєкту № 2681 та інших антисоціальних законів.
Під час пікетування виступили представники від всеукраїнських профспілок, які озвучили вимоги учасників акції до парламентарів та Президента, а саме:
У процесі солідарної участі організацій Профспілки у колективних діях, зокрема тих, що проводилися у м. Києві, напрацьована практика попереднього обговорення ситуації, що склалася, змісту вимог в організаціях Профспілки всіх рівнів.
Щоразу, у ході протестних акцій, представники від Профспілки висловлювали свої вимоги: «Ні! огульному скороченню державних службовців», «Профспілка ЗА належне фінансування державної служби», «Профспілка ЗА належну оплату праці державних службовців», «Профспілка ЗА соціальну відповідальність держави», «Державо! Поважай права своїх службовців».
Боротьба продовжується, адже завдяки єдності працівників і солідарним діям профспілок та протестним акціям можуть бути досягнуті результати у переговорних процесах, зупинені спроби обмежити законні права працюючих, встановлено справедливість.
Інформація стосовно індивідуальних та колективних трудових спорів в організаціях Профспілки до Центрального комітету не надходила.
* надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць