ЛИСТ ОЧІЛЬНИКІВ МКП І ЄКП ДО КЕРІВНИЦТВА ЄВРОКОМІСІЇ ТА ЄС

Лист Міжнародної конфедерації профспілок та Європейської конфедерації профспілок Урсулі фон дер Ляєн, Президенту Європейської Комісії, Шарлю Мишелю, Президенту Європейської ради, Матті Маасікасу, Голові Представництва ЄС в Україні.

Шановна Президент фон дер Ляєн!

Шановний Президенте Мішель!

Нам повідомили, що Президент Зеленський підписав Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність, незважаючи на наш заклик накласти на нього вето.

Україні потрібна єдність для національного відновлення, що базується на повазі до трудових прав та соціального діалогу як основи нової політики у сфері промисловості та зайнятості, а отже, і необхідний перезапуск виробничих відносин у країні, включаючи комплексний перегляд трудового законодавства. Прийняття даного вкрай суперечливого законодавчого акта не сприятиме досягненню цієї мети; навпаки, воно підриває її. До того ж надзвичайний закон «Про правовий режим військового стану» вже значно обмежує права трудящих. Застосування ж закону 5371 завдасть непоправної шкоди виробничим відносинам у країні.

Ми неодноразово висловлювали своє занепокоєння українській владі та інститутам ЄС. Закон знищить колективні права, які є основою соціальної моделі ЄС, та суперечить нормативним актам ЄС, включаючи принципи недискримінації та соціального діалогу. Він позбавить трудового захисту та колективних прав працівників організацій з чисельністю менше 250 осіб, створить дворівневий ринок праці та створить стимули для роботодавців дробити підприємства на дрібніші юридичні особи на шкоду правам працівників та профспілок.

Цей закон є новим етапом у постійних атаках на профспілки України, мотивованих олігархами, які стоять за правлячою партією, та іншими, хто не піклується про інтереси людей. Вони не тільки просувають антисоціальне законодавство, організовують наклепницькі кампанії і зловживають слідчими повноваженнями проти профспілкових лідерів, втручаються в діяльність профспілок і просувають спроби захопити профспілкову власність, яка зараз використовується для надання притулку тисячам внутрішніх біженців, яких сьогодні підтримує міжнародний та європейський профспілковий рух.

ЄС не повинен залишатися мовчазним стосовно цих дій, і ми очікуємо чіткого і недвозначного засудження цих неодноразових дій, які ворожі цінностям і принципам ЄС. Ми будемо використовувати усі формальні процедури, які ініціюють наші українські колеги – у рамках МОП, Ради Європи чи інститутів ЄС-Україна – для захисту прав українських працівників, які змушені боротися на два фронти – проти російської армії та проти місцевих політиків та олігархів.

Ми закликаємо вас звернутися до Президента Зеленського та української влади, щоб нагадати їм, у рамках процесу вступу до ЄС, що це законодавство суперечить правилам ЄС та міжнародним нормам і тому має бути переглянуто.

Щиро Ваші

Лука Вісентіні, Генеральний секретар ЄКП/ПЄРР,

Шаран Барроу, Генеральний секретар МКП.

Бажаєте отримувати профспілкові новини першими?

    * надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць