28 листопада у Києві у будинку профспілок відбулась робоча зустріч правовиків ФПУ та її членських організацій у рамках реалізації спільного проєкту Данського агентства профспілкового розвитку (DTDA) та ФПУ «Правові послуги для членів профспілок».
У зустрічі взяли участь: заступник Голови ФПУ Олександр Шубін, голова Державної Служби України з питань праці Ігор Дегнера, керівники всеукраїнських профспілок та територіальних профоб’єднань, керівники структурних підрозділів та фахівці апарату ФПУ та Центру правової допомоги ФПУ (керівник – Вікторія Ліпчанська) .
Як було наголошено під час наради, однією з цілей зазначеного міжнародного проекту є посилення спроможностей ФПУ щодо правового захисту членів профспілок. Одним із шляхів для цього – є активізація взаємодії юристів профспілкових, проведення тематичних зустрічей з питань, які потребують вирішення за участі соціальних партнерів профспілок зі сторін держави і роботодавців.
Як поінформував заступник Голови ФПУ Олександр Шубін, тема сьогоднішньої наради присвячена обговоренню актуальних питань, які стосуються індивідуальних трудових відносин. Він повідомив, що найближчим часом запланована зустріч профспілкових фахівців з правих питань з представниками Національної служби посередництва і примирення для обговорення теми колективно-трудових відносин, трудових спорів та конфліктів.
Ціль – обмінятись досвідом роботи над проблемами, що постають перед спілчанами, напрацювати алгоритми дій та пошук прийнятних для усіх сторін соціального діалогу шляхів їх вирішення.
Ігор Дегнера підкреслив, що Служба, яку він очолює, для профспілок є партнером. Одним із її завдань є проведення моніторингу виконання умов колективних договорів та законодавчих положень щодо захисту прав працівників, членів профспілок. Він розповів, як у період воєнного стану працює Держпраці та організована діяльність інспекторів з питань праці. Торкнувся роботи над проектом закону щодо діяльності Держпраці.
Під час наради йшлося про те, що спектр питань, яких турбує працівників дуже широкий: вони стосуються особливостей праці в умовах війни, ліквідації заборгованості по зарплатах та проведення відповідних перевірок інспекторами з питань праці, ухвалення постанови КМУ, якою буде запроваджено відповідні заходи контролю щодо використання роботодавцями не задекларованої праці та ін.
У ході наради за модерацією Вікторії Ліпчанської, зокрема, обговорено наступні питання:
– щодо законодавства про особливості воєнного стану стосовно дотримання умов колективно-договірного врегулювання;
– законодавчі ініціативи профспілок щодо необхідності збільшення розміру мінімальної зарплати, як інструменту економічного захисту працівників;
– спільні дії соціальних партнерів щодо протидії тіньовому сектору зайнятості,
– напрямки посилення економічної потужності держави та ін..
Як було зазначено, найбільш поширені запитання та відповіді, а також інформація щодо практики профспілкової роботи будемо розміщено у мобільному застосунку ФПУ «Профспілка Цифрова» в розділі «Правова допомога».
Пресцентр ФПУ
* надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць