Сьогодні, 28 червня, Україна відзначає 27-му річницю прийняття Конституції, що є ядром держави та хребтом нашої нації. Всі інші закони країни зазвичай спираються саме на Основний закон. Нагадаємо, Цього року вихідним днем це державно свято не буде. Про це зазначено у Законі України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”, з текстом якого можна ознайомитись на сайті Верховної Ради України.
У Конституції стверджується, що Україна — правова держава, заснована на принципах поваги до особи, недоторканності її прав і свобод, верховенства права та дотримання закону. Вона також забороняє будь-яку форму дискримінації.
Конституція закріплює суверенітет нашої держави над її територією, яка є недоторканною. Захист цього суверенітету і територіальної цілісності є основною місією держави й важливою справою всього українського народу. Українці вже майже десять років демонструють ефективність цієї норми Конституції, захищаючи Україну від російської агресії.
Сучасна Конституція України — не перша збірка законів, адже до здобуття нашою державою незалежності 1991 року було ухвалено кілька конституцій. Так, першим зведенням законів є Конституція Пилипа Орлика 1710 року, а через кілька століть — 1918 року була ухвалена Конституція УНР Центральною Радою.
Попри те, що Україна здобула незалежність 1991 року, ще п’ять років у державі діяв закон зразка Радянського Союзу. Таким чином, наша держава стала останньою з колишніх республік СРСР, яка ухвалила нову конституцію.
Ухвалення нової Конституції відбулося 28 червня 1996 року під час п’ятої сесії Верховної Ради України II скликання. В цей день депутати працювали без перерви упродовж 23 годин і просиділи над документом до самого ранку 28 червня. Після голосування, з 315 голосами “за”, Конституція України була прийнята й того ж дня набула чинності.
На згадку про цей визначний для нашої країни день щорічно українці святкують День Конституції 28 червня.
Цікаво, що слово “конституція” має кілька значень. Одним із них є будова організму. І справді, Основний закон найточніше описує будову та організацію нашої держави.
У XVIII столітті цей документ встановлював принципи демократичної парламентської республіки з обмеженою роллю гетьмана. Подібні положення щодо захисту прав простого населення можна знайти і в “Уставі Володимира Всеволодовича” початку XII століття, який був доповненням до “Руської Правди”. Це свідчить про те, що захист прав громадян займає значну частку в українському законодавстві, включаючи сучасну Конституцію України.
Крім того, саме з України в Європу прийшов принцип поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову, який був запроваджений у “Пактах та конституціях законів і вольностей Війська Запорозького…” 1710 року.
Попри те, що Конституція України — основний закон, що є непорушним, до неї також можна вносити зміни. Для цього потрібна підтримка 300 голосів у Верховній Раді. Ми вже тричі вносили суттєві зміни до розподілу владних функцій між Верховною Радою та Президентом, а після Революції Гідності також закріпили стратегічний курс на набуття повноправного членства України в ЄС та НАТО.
* надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць