Виступ Голови ФПУ Григорія Осового на засіданні Ради ФПУ 19 грудня 2024 р.

Шановні колеги!

Завершується третій рік воєнного стану. Україна вистояла, економіка адаптувалася до нових умов, люди самовіддано працюють на перемогу. Кожна українська сім’я несе на собі тягар війни, але найважче нашим воїнам, які жертовно стоять на захисті нашої країни. Тому серед профспілкових пріоритетів була і залишається підтримка Збройних сил, де немало наших спілчан.

Свою місію належно виконує і трудовий фронт, який  забезпечує щоденні потреби війська і населення (хліб, вода, тепло, електроенергія, лікування, освіта і багато іншого для важливого для життєдіяльності). У цьому є і наш вагомий профспілковий внесок, адже Федерація представлена практично усіма професіями та мільйонами членів.  

Про те, що ми робили, чого досягли і які є проблеми та завдання на майбутнє ми оприлюднили в Інформаційному звіті про діяльність ФПУ за 2024 рік.

Зусилля керівних органів, працівників апарату ФПУ насамперед були спрямовані на представництво і захист трудових прав і соціальних гарантій спілчан на державному рівні у постійній комунікації з урядом, парламентом, об’єднаннями роботодавців, органами місцевої влади та громадянського суспільства.

Активно також діяли і членські організації в галузях і на територіях.

ФПУ консолідувала весь профспілковий рух країни і в рамках СПО визначила свою позицію, або запропонувала альтернативні рішення до 458 законопроєктів і 515 нормативно-правових актів органів виконавчої влади.

Ми примусили все ж уряд до розробки проєкту Трудового кодексу, замість куцого законопроєкту про працю, який намагалися нам нав’язати. Але це ще не перемога, бо попереду важкі дискусії та трудомістка робота в тристоронньому форматі, щоб ця трудова конституція відповідала найвищим міжнародним трудовим нормам і соціальним гарантіям. Дякуємо нашим партнерам – МОП МКП/ЄКП, які нам допомагають у цій справі.  

До березня цей продукт має бути представлений на громадське обговорення і ми не виключаємо, що потрібна буде мобілізація профспілок для захисту профспілкових пропозицій. Координує цю роботу Олександр Шубін.

Іншим не менш важливим законопроєктом, який прийнятий ВРУ у першому читанні, і над яким ми працюємо в комітетських робочих групах, є законопроєкт «Про безпеку праці і здоров’я працівників на роботі».

Поруч з європейськими прогресивними нормами у законопроєкті ми не маємо втратити наші надбання. Координує цю роботу Василь Андреєв.

ФПУ взяла під свій контроль роботу щодо захисту прав працівників і профспілок, а це більше 80 законів. І просуваємо власний законопроєкт про посилення захисту працівників постраждалих на виробництві внаслідок збройної агресії росії, щоб прирівняти їх до ветеранів війни. Більше ніж 500 працівників загинуло і тисячі отримали поранення.

Новим викликом є збереження ментального здоров’я і надання психосоціальної підтримки працівникам, які на собі відчувають усі жахи війни, або які повернулися з війська. Проведено семінари-тренінги для профспілкових активістів з 14 областей. Враховуючи цей суспільний запит ми маємо намір продовжити цю роботу в наступному році.

Окрім того ми зміцнили ще правові служби в регіонах, які найбільше постраждали від війни.

Шановні колеги

Наскільки складно домогтися позитивного результату, наведу приклад, роботи над законопроєкту про соціальний діалог, де сторона держави намагається «розмити» соціальний діалог в трудовій сфері – громадянським і тим самим зменшити вплив профспілок. І така ж ситуація з законопроєктом про вирішення колективних трудових спорів.

Вагому роль у зближенні позицій сторін, які стосуються проведення внутрішніх реформ, євроінтеграції, в плані відновлення України та інше мала б відігравати Національна тристороння соціально-економічна рада. Проте, два роки поспіль цей інститут не діє, в зв’язку з ухиленням урядової сторони від роботи в цій Раді. Це вже викликає нерозуміння профспілок і роботодавців не лише  тут у нас в Україні, а вже стало предметом обговорення в ЄС, МОП.

Про це зазначили під час візиту до України директор МОП Жильбер Унгбо і єврокомісар Ніколас Шміт.

Тому в проєкті Заяви ФПУ ми звертаємося до Прем’єр-міністра  Дениса Шмигаля, з вимогою покласти край цій ганебній ситуації. Закон України «Про соціальний діалог» обов’язковий для всіх.   

Скажу відверто, що кадрового потенціалу апарату ФПУ, щоб закрити всі питання, у нас уже не вистачає. Не маємо права оголити цей передовий рубіж правозахисної роботи, тому що руйнівні наслідки відразу відчують всі спілчани. Така сама ситуація і в більшості членських організацій.

Іншим не менш важливим напрямом роботи ФПУ є питання збереження трудового потенціалу і зайнятості людей, гідної заробітної плати. Тут ми працюємо з нашими соціальними партнерами – об’єднаннями роботодавців та Антикризовим штабом забезпечення стійкості економіки в умовах війни.

Унаслідок руйнування підприємств, відтоку трудових ресурсів за кордон, демографічної кризи, кількість працюючих в економіці на внутрішньому ринку уже скоротилася на чверть. А це, головний  ресурс країни як нині, так і для повоєнного відновлення. Тому краще було б створити Міністерство праці, як це зазвичай є в країнах ЄС, замість Міністерства повернення українців, із незрозумілими функціями.

Стає все менше членів профспілок, практично на сході країни ми втратили первинні профспілкові організації шахтарів, космічного машинобудування та інших галузях. Однак, що не всі втрати профспілок пов’язані з війною. Треба чесно сказати, що тут є і наші не доопрацювання.

Позитивним прикладом є Профспілка захисників, яка за рік вдвічі збільшила свою чисельність, і нещодавно вручено військовому побратиму 100-тисячний профспілковий квиток. 

У фокусі уваги всіх профспілок було підвищення заробітної плати, хоча вона і зросла в середньому майже до 22 тисяч гривень, але не у всіх галузях, і не у всіх категорій працюючих.

Хіба справедливо, що у держслужбовців міністерств вона зросла в 2-2,5 рази і становить до 70 тисяч, а ставка вчителя залишилася на тому ж мізерному рівні без підвищення.

На наступні три роки владою «заморожено» мінімальна заробітна, проведення індексації, підвищення прожиткового мінімуму. До того ж з 1 грудня ще й зросли податки на зарплату.

Вчора Президія ФПУ підтримала прийняття заяви щодо не припустимості такого наступу на права працівників.

Ми вимагаємо соціально справедливої реформи заробітної плати і податкового навантаження на працівників. Але маємо і самі діяти. Маємо скористатися необхідністю роботодавців зберегти працівників через економічне бронювання, а значить забезпечити зарплату не менше 20 тис. грн.

Ще один ресурс – це діалог з органами місцевого самоврядування, які теж мають можливості вплинути на  можливості підвищення заробітної плати. Наприклад, як спрацювали київські профспілки.  

Будемо посилювати і міжнародний вектор роботи щодо політичної підтримки України і профспілок, який засвідчив корисність і ефективність у попередні роки. Нам вдалося провести за підтримки світових профспілок до складу Адмінради МОП Василя Андреєва, 4-х представників ФПУ до Європейського соціально-економічного комітету, Олександр Шубін нині очолює українську сторону платформи громадянського суспільства Україна -ЄС. Голова ФПУ, який є членом Генеральної ради МКП ввійшов до складу Керівного комітету і набув статусу віце-президента.

З іншого боку, завдяки зусиллям керівництва ФПУ, ми отримали значну міжнародну фінансову підтримку, що дозволило забезпечити інституційну спроможність ФПУ в цей складний час та ще й надати суттєву допомогу членським організаціям.

У 2025 році нам буде набагато складніше, нам потрібно розраховувати на власні фінанси. Ми це зазначили у проєкті бюджету ФПУ, який сьогодні Рада ФПУ розгляне.

 Нинішній рівень сплати членських внесків, коли ми не добираємо майже третину, є критично загрозливим для функціонування ФПУ.

 Є також загроза втрати профспілкового майна. Майже 5-ть років ФПУ протистоїть намірам влади відібрати санаторії, туристичні об’єкти, навчальні центри, і навіть будинки профспілок.

Ми вимушені з цього питання навіть звернутися до Європейського суду з прав людини, не сподіваючись на справедливе рішення в нашій країні.

Адже апеляційні скарги ФПУ, акціонерних товариств раз за разом відхиляються. АРМА проводить уже конкурс на пошук управляючого нашим Будинком профспілок.

Нас просто хочуть задавити економічно. Тому ми маємо мобілізуватись.   

Кілька слів про роботу в наступному році.

Президією ФПУ визначені пріоритети діяльності і найбільш важливі заходи. Рік буде дуже напруженим. Значна кількість  членських організацій проведуть звітно-виборні з’їзди і конференції. На наступному засіданні Ради маємо визначитися і щодо проведення чергового 9-го з’їзду ФПУ та використати час для належної підготовки.

Зокрема, працюємо над стратегією реформування і оновлення діяльності ФПУ з тим, щоб провести публічне обговорення у всіх профспілкових організаціях.

Зокрема, зроблено перший крок у цьому напрямку, щоб надати належний статус представництва молоді і жінок на з’їзді ФПУ і в керівних органах.

І  всі ми уважно слідкуємо за просування ініціатив влади стосовно забезпечення справедливого миру в Україні. Сподіваємося, що наступний рік стане переломним у досягненні цієї мети.

Адже лише в умовах миру ми зможемо досягти безпеки життя і гідної праці, післявоєнного відновлення економіки та призупинених конституційних норм громадян і прав працівників.

Дякую вам за спільну працю і солідарну підтримку.

IMG 20241219 102917
IMG 20241219 102716
IMG 20241219 102652
IMG 20241219 103353

Бажаєте отримувати профспілкові новини першими?

    * надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць