ЗА КОРДОНОМ. ЄС повинен діяти, а не говорити про скорочення робочих місць у промисловості

Голова Європейської конфедерації профспілок (ЄКП) заявила Європейській Комісії, що час для розмов про зростаюче скорочення робочих місць закінчився, і вони повинні вжити термінових заходів для захисту і створення якісних робочих місць.

Під час «стратегічного діалогу», проведеного Європейською комісією сьогодні в Брюсселі щодо майбутнього хімічної промисловості, Естер Лінч заявила членам Комісії, що вони зробили недостатньо для подолання кризи, яка коштує в середньому 500 робочих місць в день у виробництві, і закликала їх розробити спеціальну європейську промислову стратегію.

Будучи «індустрією індустрій», цей сектор стикається зі зростаючим тиском конкуренції з боку США та Китаю, високими цінами на енергоносії, слабкими управлінськими рішеннями та автомобільною кризою. Хімічний промисловий пакет повинен містити інвестиційні плани, спрямовані на відродження сектору, захист стратегічного виробництва молекул та збереження якісних робочих місць в Європі.

Мільйон робочих місць

У період з 2019 по 2023 рік ЄС втратив майже мільйон робочих місць у промисловості, в тому числі в хімічному секторі. Наразі виробництво є однією з найбільш постраждалих галузей, оскільки за перші п’ять місяців 2025 року кількість робочих місць, втрачених через реструктуризацію компаній, збільшилася втричі порівняно з аналогічним періодом 2022 року. У хімічному секторі спостерігається скорочення робочих місць по всьому ланцюжку поставок: закриття підприємств ExxonMobil та скорочення робочих місць у BASF, криза у секторі добрив (Yara Group та Grupa Azoty), а також звільнення у фармацевтичній галузі.

Індекс менеджерів із закупівель показує, що, на відміну від попередніх років, ці втрати більше не компенсуються створенням робочих місць – навіть нижчої якості – у сфері послуг. Вплив американських тарифів на хімічну продукцію та поновлення жорсткої економії, спричиненої фіскальними правилами ЄС, означає, що перспективи зайнятості в Європі ризикують ще більше погіршитися.

Незважаючи на це, Комісія наразі надає пріоритет дерегуляції, яка може ще більше полегшити звільнення працівників, а не заходам підтримки, до яких закликали промислові працівники під час демонстрації в Брюсселі в лютому.

На сьогоднішньому засіданні ЄКП закликала Європейську комісію запропонувати:

Схему захисту робочих місць, подібну до програми «SURE», яка врятувала робочі місця під час пандемії, щоб запобігти незворотним втратам нашого промислового потенціалу;

Директиву «Справедливого переходу», яка забезпечить компаніям проактивне планування змін, уникнення скорочення робочих місць за принципом «різати і палити» та гарантування працівникам права на оплачуване перекваліфікування в робочий час;

Призупинення дії правил економічного управління ЄС, щоб дозволити державам-членам прийняти економічну політику, спрямовану на підтримку довгострокових інвестицій та сталого зростання.

Генеральний секретар ЄКП Естер Лінч сказала:

“Щодня в Європі близько 500 кваліфікованих працівників обробної промисловості втрачають засоби до існування без альтернативної перспективи працевлаштування. Це криза, яка вимагає дій з боку Європи, але поки що Європейська комісія не змогла вжити заходів, які б відповідали нагальності ситуації.

Комісія не лише не вживає заходів для покращення ситуації, але її правила жорсткої економії душать інвестиції, а її нинішній фокус на дерегуляції ризикує зробити так, що великим компаніям буде ще легше звільняти робітників під час тимчасових спадів.

Кожен член Комісії несе відповідальність за реалізацію цього порядку денного з дерегуляції. Але мільйони працюючих людей, які стурбовані своїм майбутнім, хочуть бачити, що кожен комісар зосереджений на захисті їхніх робочих місць та підтримці європейської промисловості.

Профспілки завжди вітають справжній соціальний діалог, але час для розмов давно минув. Комісія повинна запропонувати європейський промисловий план для захисту та створення нових якісних робочих місць шляхом інвестування в наші галузі”.

Майкл Васіліадіс, президент IndustriAll Europe, закликав Європейську Комісію висунути наступний план:

Переконливий хімічний промисловий пакет, який повинен містити план інвестицій для відродження галузі, захисту виробництва стратегічних молекул та збереження якісних робочих місць на континенті.

Необхідна надійна і визначена нормативно-правова база, яка підтримує екологічні та трудові стандарти, посилює впровадження REACH та її ризик-орієнтованого підходу, виділяє більше ресурсів на процес реєстрації ECHA, а також забезпечує більш ефективне правозастосування та інспекції, щоб гарантувати, що робочі місця та працівники належним чином підготовлені до хімічного впливу.

Генеральний секретар IndustriAll Europe Джудіт Кіртон-Дарлінг сказала:

“Відсутність визначеної промислової політики ЄС, а також управлінські рішення про вихід з Європи та пріоритетність виплати дивідендів поставили хімічну промисловість у вразливе становище, щоб конкурувати з іншими регіонами світу. Ситуація ускладнюється ще й тим, що хімічні ланцюги доданої вартості глибоко взаємопов’язані з усіма іншими промисловими секторами.

Хімічна промисловість має бути визнана стратегічною, саме тому ми закликаємо до прийняття амбітного Закону про критично важливі хімічні речовини. Ці інвестиції повинні бути пов’язані з конкретними соціальними умовами, щоб забезпечити створення якісних робочих місць, потужних можливостей для навчання, щоб підтримати працівників у перехідний період, а також збільшення кількості та якості учнівства. Наші висококваліфіковані та життєздатні люди – це наша конкурентна перевага”.

Джерело:

https://www.etuc.org/en/pressrelease/eu-action-not-words-needed-over-industry-job-losses https://www.etuc.org/en/pressrelease/eu-action-not-words-needed-over-industry-job-losses

Переклад – Департамент міжнародних зв’язків ФПУ

Бажаєте отримувати профспілкові новини першими?

    * надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць