Робота на літо: що варто знати

Пора відпочинку та відпусток водночас є можливістю додаткового заробітку для студентів. Проте шукачам роботи на літо слід бути уважними, щоб вчасно та законно отримати заробітну плату. В той же час, існує ряд важливих нюансів для роботодавців, які приймають студентів на роботу. Як офіційно працевлаштувати студентів улітку, щоб їхній досвід роботи зараховувався до стажу, а роботодавці не мали проблем у разі інспекцій?

Порядок та умови працевлаштування працедавцями найманих осіб визначаються положеннями  трудового та податкового законодавства.

Працівник не може бути допущений до роботи без укладання трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця та повідомлення територіальних органів Державної фіскальної служби (ДФС) про прийняття працівника на роботу.

Студенту, прийнятому на роботу за трудовим договором,  виплачується заробітна плата. Зазначені доходи оподатковують в загальному порядку: ЄСВ за ставкою 22%, ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%.

Якщо розмір заробітної плати не перевищує 2 690 грн (у 2019 році), студент може претендувати на податкову соціальну пільгу (якщо не отримує стипендію). Для цього йому необхідно подати заяву роботодавця, до якої додати довідку з навчального закладу про те, що він там навчається та не одержує стипендію з бюджету.

Працівника віком від 16 до 18 років встановлюється скорочена тривалість робочого часу – 36 годин на тиждень. До того ж, осіб, молодших вісімнадцяти років заборонено залучати до роботи у нічний час, вихідні дні та понаднормових робіт.

Також важливо розрізняти тимчасових та сезонних працівників.

Тимчасовими вважаються працівники, яких прийнято на роботу на строк до двох місяців, а для заміщення тимчасово відсутніх працівників, за якими зберігається їх місце роботи (посада), – до чотирьох місяців. Списку тимчасових робіт не встановлено, а отже, тимчасовий працівник може виконувати:

– будь-яку роботу, для виконання якої його працевлаштовують на строк до двох місяців;

– конкретну роботу, передбачену для посади тимчасово відсутнього працівника. При цьому тимчасовий працівник приймається на роботу на тих самих умовах, на яких працює тимчасово відсутній працівник.

Сезонними вважаються роботи, які через природні та кліматичні умови виконуються не весь рік, а протягом певного періоду (сезону), але не більше шести місяців. Важливим є те, що на законодавчому рівні встановлений перелік сезонних робіт.

І хоча багато людей вважають, що продаж морозива є сезонною роботою, насправді галузь торгівлі та громадського харчування не входить до вказаного виду робіт.

Також, звертаємо Вашу увагу на те, що випробування не встановлюється при прийнятті на роботу осіб на тимчасові та сезонні роботи.

Бажаєте отримувати профспілкові новини першими?

    * надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць