Структура заробітної плати

Відповідно до положень Закону України “Про оплату праці” заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

 До складових частин заробітної плати належить:

• Основна заробітна плата – це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм. Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок, відрядних розцінок для робітників і заробітної плати службовців.

•  Додаткова заробітна плата – це винагорода за працю понад встановлені норми, за трудові успіхи, особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, премії та інше.

•  Інші пільги та компенсаційні виплати – це винагорода за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші виплати.

Максимальний розмір зарплати не обмежений нічим, а от мінімальний встановлюється державою кожного року в державному бюджеті.

Роботодавець зобов’язаний  провести доплату до рівня мінімальної заробітної плати, якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати (ст. 31 ЗУ «Про оплату праці»). Така доплата має сплачуватися щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

Важливо! При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат. Відрахування із заробітної плати можуть провадитись тільки у випадках, передбачених законодавством України. Ці випадки встановлені статтею 127 КЗпП. Але при кожній виплаті заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати двадцяти процентів, а у випадках, окремо передбачених законодавством України, – п’ятидесяти або максимум семидесяти процентів заробітної плати, яка належить до виплати працівникові (стаття 128 КЗпП).

Бажаєте отримувати профспілкові новини першими?

    * надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць