Відпустки держслужбовців під час воєнного стану: консультація НАДС

Закон № 2136 запровадив увів нові правила та обмеження щодо надання відпусток під час війни. Чи впливають ці зміни на відпустки державних службовців, роз’яснили в НАДС.

Чи скорочуються основні щорічні відпустки державних службовців з 30 до 24 днів у зв’язку з обмеженнями Закону № 2136?

Стаття 5 Закону України «Про державну службу» (далі — Закон) скеровує: відносини, що виникають у зв’язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом. Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом. Закон № 2136 є частиною законодавства про працю, а тому застосовується до тих правовідносин, які виникають на держслужбі, стосовно яких в Законі відсутнє правове регулювання.

Державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати (ст. 57 Закону). Кількість днів відпустки, яка надається держслужбовцю чітко регламентована нормою Закону.

Тобто частина перша статті 12 Закону № 2136 не поширюється на державних службовців, відповідно кількість днів щорічної основної оплачуваної відпустки, визначена статтею 57 Закону для державних службовців, не скорочується.

Чи скасовується надання додаткових відпусток за стаж державної служби на період воєнного стану?

Відповідно до статті 58 Закону за кожний рік державної служби після досягнення п’ятирічного стажу такої служби держслужбовцю надається один календарний день щорічної додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як 15 календарних днів.

Таким чином, додаткові відпустки, зокрема відпустки за вислугу років, можуть надаватися державним службовцям в установленому порядку.

Чи можна надавати відпустки відповідно до частини третьої статті 12 Закону № 2136 на період дії воєнного стану на всій території України чи це стосується лише областей, в яких ведуться активні бойові дії?

Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про відпустки» (ч. 3 ст. 12 Закону № 2136).

Зазначена норма скасовує обмеження щодо 15-денного терміну надання відпустки без збереження заробітної плати за погодженням між працівником та роботодавцем.

Зазначені положення Закону не містять будь-яких територіальних обмежень чи умов щодо надання відпустки без збереження заробітної плати протягом періоду дії воєнного стану, тому, НАДС вважає, така відпустка може надаватись держслужбовцям незалежно від місцезнаходження державного органу, в якому вони працюють.

Як обраховуються святкові дні під час надання держслужбовцям відпусток? Частина шоста статті 6 Закону № 2136 скеровує, що у період дії воєнного стану не застосовуються норми, зокрема, статті 73 КЗпП, якою встановлено святкові і неробочі дні. Тобто обрахунок святкових днів під час надання державним службовцям відпусток здійснюється за загальними нормами (як звичайних календарних днів).

Джерело: https://nads.gov.ua/vidpovidi-na-aktualni-pitannya-roboti-derzhavnoyi-sluzhbi-u-voyennij-period/vidpovidi-na-zapitannya-shchodo-diyi-okremih-polozhen-zakonu-ukrayini-vid-15-bereznya-2022-r-2136-pro-organizaciyu-trudovih-vidnosin-v-umovah-voyennogo-stanu

Бажаєте отримувати профспілкові новини першими?

    * надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць