Цифрова країна воєнного часу

Цифрова країна – це завжди зручно та відповідає вимогам сучасності,  але чи завжди досконало? Україна активно займається цифровою трансформацією, тому встановлюється новий формат відносин між державою та громадянином. В цифровій країні бюрократія та корупція мають стати нетиповим явищем.

Законодавство передбачає отримання статусу внутрішньо переміщеної особи (далі – ВПО) як онлайн, так і офлайн (при зверненні до відповідних органів), розглянемо основні аспекти.

На сьогодні подати заявку для отримання статусу ВПО можна кількома способами:

– через уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради;

– через центр надання адміністративних послуг;

– через управління праці та соціального захисту населення;

– через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі – Портал Дія).
Якщо особа обирає подання заявки для отримання статусу ВПО способами вказаними вище (окрім Порталу Дія), то отримує довідку у паперовому вигляді, якщо через Портал Дія – довідка в електронному вигляді. 

Використання електронних документів наразі є розповсюдженим явищем і це дуже зручно в повсякденному житті. Проте використання на практиці при зверненні особи до певних органів задля реалізації своїх прав іноді супроводжується деякими складнощами. У чому саме вони виникають розглянемо на прикладі довідки ВПО в застосунку Дія. 

Чи мають документи в застосунку Дія юридичну силу?Так! Юридична сила цифрових документів, а саме е-довідки ВПО визначена Постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» від 1 жовтня 2014 року № 509. 

Отже, якщо особу усно просять підтвердити статус внутрішньо переміщеної, то у такому випадку вона може скористатися застосунком Дія.

Чи можна скористатися скріншотом довідки ВПО із застосунку Дія?Ні! Скріншот не може бути документом. Згідно з законодавством цифрові версії документів є дійсними виключно в застосунку Дія. Їх дійсність можна перевірити тимчасовими унікальними кодами. 

Працівник подає до суду позовну заяву та одним із додатків є довідка ВПО, яку особа замовляла через Портал Дія, як діяти у такому випадку?Скріншотом скористатися особа не може, адже він не являється документом. Таким чином, особа не може використати довідку ВПО, яку замовляла через Портал Дія, а потрібно звернутися до центру надання адміністративних послуг або управління праці та соціального захисту населення для отримання довідки у паперовому вигляді. Таким чином, недостатньо того, що довідка ВПО є в застосунку Дія, її потрібно також отримати в паперовому вигляді для того, щоб особа мала можливість підтвердити факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
На жаль, така ситуація виникає у всіх випадках, якщо особа замовляла довідку ВПО через Портал Дія, адже у будь-якому разі при подачі документів необхідно використовувати довідку у паперовому вигляді.
Отже, доцільно на Порталі Дія  «Послуги»  «Довідки та витяги» додати можливість згенерувати довідку ВПО, щоб в подальшому можна було її зберегти та роздрукувати без залучення центру надання адміністративних послуг та управління праці та соціального захисту населення.

author

Аліна Музиченко

Юристка ГО “Трудові ініціативи”

Бажаєте отримувати профспілкові новини першими?

    * надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць