Призупинення дії трудового договору полягає в тимчасовому припиненні роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасовому припиненні виконання працівником роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку зі збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.
Важливо! Для призупинення дії трудового договору мають одночасно виконуватися дві умови — абсолютна неможливість надання роботодавцем роботи та виконання працівником відповідної роботи.
Як діяти працівнику у разі незгоди із наказом роботодавця щодо призупинення дії трудового договору?
Працівник або профспілка за дорученням працівника мають право оскаржити наказ про призупинення дії трудового договору до Держпраці (територіальних органів).
Держпраці, вивчивши зміст наказу, підстави для його видання та наявність погодження з військовою адміністрацією (за необхідності) може внести роботодавцеві припис про скасування відповідного наказу або про усунення порушення законодавства про працю іншим шляхом. Припис є обов’язковим до виконання роботодавцем протягом 14 календарних днів з дня його отримання.
Як діяти працівнику, якщо він не бажає продовжувати трудові відносини з роботодавцем?У законодавстві відсутня заборона щодо припинення трудових відносин під час призупинення дії трудового договору. Тому, у працівника є можливість звільнитися за власним бажанням або ж роботодавець має право звільнити працівника за іншими підставами, передбаченими КЗпП України, зокрема за угодою сторін.
Які виплати має отримати працівник при звільненні під час призупинення дії трудового договору?
– заробітна плата – нарахована, але не виплачена до призупинення дії трудового договору;
– компенсація за невикористані дні відпустки — період призупинення дії трудового договору не враховують до стажу роботи для надання щорічної основної відпустки працівникові. Відтак, працівник не отримає відповідних компенсаційних виплат за цей період;
– інші виплати – наприклад, додаткові гарантії, передбачені колективним договором.
Важливо! Втрачений заробіток пізніше можна буде відшкодувати коштом держави-агресора. Проте конкретно визначеного механізму станом на сьогодні не має.
Які дані мають міститися в наказі про призупинення дії трудового договору?
Незалежно від того, хто був ініціатором, чи працівник, чи роботодавець, призупинення дії трудового договору оформлюється наказом роботодавця.
У чому різниця між простоєм та призупиненням дії трудового договору?
Варто пам’ятати, що простій та призупинення дії трудового договору – це різні речі, які мають конкретні відмінності. Різниця між простоєм та призупиненням дії трудового договору наведена у таблиці.
Юристка ГО “Трудові ініціативи”
* надсилаємо тільки корисну інформацію / * ваші данні не потраплять до третіх лиць